środa, 26 listopada 2014

SPATYNOWANE NICI METALOWE DO HAFTU

Metalowe nici do haftu są poszukiwane, rzadkie i kosztowne. Jednak nawet takie oryginalne nici, mogą nie zadowalać prawdziwych miłośników haftów zabytkowych. Osobiście zawsze najbardziej lubiłam nici spatynowane, takie które pod wpływem czasu nabierają charakteru i szlachetności zamiast błyszczeć jak tanie świecidełko. Ten elegancki efekt pozieleniałej nici miedzianej i poczerniałej - srebrnej, wydawał mi się dotąd nieosiągalny. Jednak odkryłam, że w Japonii produkowano kiedyś nici, którym od razu nadawano efekt patyny i to na różne sposoby! Japończycy robili to na dwa sposoby: Niekiedy są to nici metalowe, patynowane różnymi środkami chemicznymi, które reagują z metalem. Druga technika polega na owijaniu nici jedwabnej nie blaszką, lecz owijką kartonową, która jest oklejona metalem w proszku (tak jak nici cypryjskie w średniowieczu, które robiono z oklejonego proszkiem złotym błony pochodzenia zwierzęcego). Najpierw wycina się duże arkusze papieru, pokrywa odpowiednim klejem, a następnie wyprusza się go metalem w proszku który może być rozprowadzany plamami w różnych kolorach: zielonkawej miedzi, szarego lub czarnego srebra, ciepłego i ziemnego srebra, mosiądzu itd. Następnie arkusz tnie się na cienki paseczki i owija nimi nić jedwabną. Efekt wizualnie jest taki sam jak w przypadku blaszki metalowej, z tą różnicą, że te kartonowe są nieco lżejsze i nie są tak zimne w dotyku. 
Właśnie takie nici udało mi się ostatnio sprowadzić i to w bardzo dużej ilości, dlatego tradycyjnie postanowiłam się nimi podzielić i część odsprzedać. Mam do wyboru cztery wspaniałe kolory:


ciemno - srebrny, wpadający w zieleń (jak spatynowana miedź), oraz mosiądz.


 spatynowana miedź - zimno srebrna zieleń i spatynowane srebro


Mocno spatynowane srebro - bardzo elegancka nitka której kolor mieni się na czarno, szaro, srebrno, z mosiężnymi akcentami. Ta jest chyba najładniejsza i wygląda najbardziej historycznie!


ciepła spatynowana miedź - zieleń (nieco cieplejsza) spatynowanej miedzi i złoto


Szerokość nici to około 1/3 mm - cienka ale bardzo optymalna, podobna do szerokości nici w haftach zabytkowych. Nici są w doskonałej kondycji.
Ale każdego zainteresowanego zachęcam do zakupu prywatnego z darmową wysyłką i możliwością negocjacji!

5 komentarzy:

 1. a już cos haftowałaś tymi nićmi?jestem bardzo ciekawa efektu. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie mam czasu, ale te nici na pewno pojawią się na mojej sukni ślubnej ;)

   Usuń
  2. Fantastyczny blog. Czytam go z zapartym tchem a nici zamierzam zakupić i wykorzystać w wykonywanych przeze mnie ozdobach. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Czy te nici są jeszcze dostępne?

  OdpowiedzUsuń