wtorek, 12 czerwca 2018

L'Archiviste frénétique

Od jakiegoś czasu obserwuję stronę L'Archiviste frénétique na facebook'u i uważam, że to jeden z najbardziej wartościowych zakątków tego portalu - zwłaszcza dla kostiumologów i historyków tkanin i designu. Administratorzy publikują unikatowe fragmenty francuskich archiwów,których tematyka kręci się wokół jedwabi i ubiorów. Serdecznie wszystkim polecam, a dzisiaj wrzucam próbkę ich postów:

W opisie jest data, która zwróciła moją uwagę. Zdziwił mnie bardzo ten rok 1735 - przecież wzornictwo jest ewidentnie typowe dla drugiej połowy lat 20' XVIII wieku. Przełumaczyłam sobie zatem francuski opis i zachwyciła mnie niesamowita ciekawostka:

Etoffe des Indes aportée en Europe (1735)
"Cette étoffe est la seule qu'on ait encore vüe aux Indes, parfaitement imitée de celles de France ; les connoisseurs même s'y trompent."
Échantillons collectionnés par le duc de Richelieu, Louis-François-Armand de Vignerot Du Plessis (1696-1788)
Extrait de : Echantillons d'étoffes et de rubans recueillis par le Maréchal de Richelieu

Koślawe tłumaczenie:

Tkanina Indyjska według wzorów Europejskich (1735)

" ten materiał jest jedynym znanym przykładem jaki widziano w Indiach, który doskonale naśladuje jedwabie francuskie."

Próbki kolekcjonował przez księcia de Richelieu, Louis-François-Armand de vignerot (1696-1788)
Nigdy wcześniej nie słyszałam  tym, żeby w Indiach w XVIII wieku tak skrupulatnie kopiowano europejskie wzornictwo, ale widocznie to była wielka rzadkość, skoro nawet komentarz kreślony ręką XVIII-to wiecznego obserwatora podkreśla unikatowość tych próbek. 

Serdecznie polecam: Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza