1. - Katalog z wystawy "Modny świat xviii i początku xix wieku" Ewa Orlińska Mianowska - dokładne opisy strojów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, mają czasem wręcz techniczny charakter i są bardzo pomocne.
2. - Pierwszy tom luksusowego wydania "Fashion" - eleganckiego albumu z kolekcją zabytkowych ubiorów z Fashion Institute w Kyoto. Obejmuje XVIII i XIX wiek, oraz kilka zdjęć ubiorów z XVII wieku.
3. - Drugi tom tego wydania z modą XX wieku - kreacje projektantów które zmieniały historię mody i pojmowania piękna kobiecego.
4. - "The Costum History" to duże, ogólne wydanie w formie podręcznika podstawowego, doskonałego dla laików, ponieważ za pomocą precyzyjnych ilustracji (na podstawie obrazów i rysunków żurnalowych) pokazuje najważniejsze formy w historii mody we wszystkich okresach kultury europejskiej i w krajach egzotycznych. Ale jest pomocny również dla osób zaawansowanych, ponieważ oprócz ubiorów, są tam też niezwykle cenne plansze które zestawiają design - biżuterię, meble, wystroje wnętrz itd. Wydanie bardzo piękne, pomagające znaleźć syntezę przy nadmiarze wiedzy.
5. - "18'th century embroidery techniques" - to genialne wydanie angielskie które jest przewodnikiem po wszelkich technikach hafciarskich (zajmuje się tylko haftami na ubiorach) stosowanych w XVIII wieku, opisuje warsztat i sposób pracy hafciarzy w tamtych czasach i wszystkie niezbędne techniczne szczegóły potrzebne do rekonstruowania, czy zdobycia samej wiedzy teoretycznej na ten temat. Haft w XVIII wieku jest doskonale poznany dzięki podręcznikowi napisanemu w latach 70' XVIII wieku, przed nadwornego hafciarza i desenistę Ludwika XV i Ludwika XVI - Charles'a Germain'a de Saint Aubin'a. W podręczniku tym opisał wszelkie szczegóły dotyczące haftu, oraz potrzebnych narzędzi w jego epoce, niestety ów słynny podręcznik występuje tylko po francusku, ale "18'th century embroidery techniques" jest doskonałym zastępnikiem i często go cytuje.
6. - "Chintz: Indian textiles for the west" - mój nowy nabytek prosto z Londynu, to przepiękne wydanie o tkaninach chintz produkowanych w Azji na zamówienie do Anglii i Francji w XVIII wieku - jak widać pozycja dość specjalistyczna i już z wąskiego zakresu tematycznego, co jest wielka zaletą, tym bardziej że w Polsce nie wydaje się tego typu tekstów. Polecam gorąco, tym bardziej, że są tam fotografie chyba całego, albo prawie całego zbioru tego typu tkanin jaki posiada muzeum V&A - a więc i ubiorów i tkanin do dekoracji wnętrz.
7. - "Modny świat XVIII i początku XIX wieku" - to najładniejszy album poświęcony historii mody wydany w Polsce - duże fotografie na światowym poziomie, piękny design książki i zwięzły a jednocześnie pełen bezcennych ciekawostek tekst. Jedna z moich ukochanych książek.
8. - "Das Kostum in Russland - 18 bis Aufang 20 Jahrhundert" - niemieckojęzyczny album, ale za to pełen pięknych dużych fotografii. W XX wieku Niemcy wydawali całą masę książek kostiumologicznych, teraz chyba zastąpiła ich Anglia. Myślę, że ten album jest w tej chwili nie do dostania :( ale pewnie za jakiś czas wrzucę tu jakieś skany z niego.
9. - Andrzej Banach "O modzie XIX wieku" z 1957 roku to pozycja cenna, ponieważ autor - aktywny krytyk kultury miał szerokie jak na Polaków podejście do kostiumologii. Ukazywał stroje w kontekście politycznym, społecznym, kulturalnym co dla mnie jest w ogóle podstawą tej dziedziny. Niestety tekst ma też swoje wady - jest przestarzały, pełen odważnych nadinterpretacji - nie polecam laikom bo mogą się sparzyć, osoba doświadczona z łatwością oddzieli jednak fantazje autora od prawdy, lub szybko zweryfikuje wątpliwe informacje a z reszty wyciągnie dla siebie na prawdę dużo.
10. - "Od zmierzchu do świtu" to nowa książka która świadczy o rozwoju kostiumologii w Polsce w ostatnich latach. Autorka nie boi się dzielić wiedzą o kilku szczegółach, chociaż i tak zazdrośnie chroni część wiedzy tajemnej, tłumacząc że różne informacje są zbyt szczegółowe czy nudne. No cóż, jeżeli ktoś uważa że czytanie książek jest nudne to i tak się niczego nie dowie. Nie mniej jednak wydanie polecam, jest łopatologiczne i posiada dużo więcej wnikliwych informacji niż inne popularne książki. To nie tylko historia mody balowej, ale też mody w ogóle i zawiera wiele cennych cytatów z literatury epoki, a więc odsyła do cennych źródeł i pokazuje wszechstronną wiedzę autorki.
11. - "Underwear in detail" to album trzeci z cyklu wydanego przez muzeum V&A. inne pozycje są o modzie XIX wieku w detalach, oraz modzie XVII i XVIII wieku w detalach. Piękne albumy z wielkimi fotografiami przedstawiającymi "kadry" ubiorów z Londyńskiej kolekcji, oraz ich techniczne rysunki w całości i dużo szczegółowych informacji na ten temat których próżno szukać gdzie indziej.
12. - "Tkaniny dekoracyjne" - To dobra polska książka o tkaninach historycznych w tym używanych do szycia ubiorów - eleganckie wydanie przeznaczone głównie dla kolekcjonerów. Moim zdaniem za mało jednak w nim szczegółów. Autorki są wielkimi autorytetami w Polsce, kustoszami kolekcji muzealnych, udzielają wykładów na uczelniach, nadzorują konserwatorów, przygotowują wystawy, książki i katalogi i mają do powiedzenia na temat tkanin duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo więcej niż to co zawarły w tej pozycji.
13. - "Słownik mody" Andrzeja Banacha i jego żony Eli ;D przydatny chociaż staroświecki. Nie ma w nim wszystkiego i jest trochę błędów.
14. - "O potrzebie egzotyzmu" Andrzeja Banacha to mała książeczka która zaliczam do kostiumologii, chociaż o ubiorach jest w niej niewiele. Ale ciekawe polecam.
15. - "Leksykon Włókiennictwa" to unikatowe na skalę światową wydanie i to polskie. Jest tam chyba wszystko - taka encyklopedia wiedzy o tkaninach, ich tworzeniu i ozdabianiu.
16. - "Encyklopedia Moda" to jak sama nazwa wskazuje encyklopedia w której hasła stanowią nazwiska Projektantów, modelek i nazwy domów mody. zakres czasowy: od Chanel do Galliano. wydane w 1999 więc nie ma tam najnowszych twórców ale i tak bardzo przydatne.
17. - "Costume and Fashion" dostałam kiedys w prezencie i nawet nie czytałam. małe i bardzo ogólne opracowanie, poza tym stare i dziś niedostępne.
18. - "Knaurs Kostumbuch in Fraben" - Moja pierwsza książka, dostałam ją gdy byłam jeszcze w podstawówce - niemiecko języczna - wtedy jeszcze znałam ten język na tyle żeby coś nie coś zrozumieć, ale to nie ważne. Jest to książka z lat 50', odpowiednik pozycji opisanej pod numerem 4. mam sentyment.
19. - Moda męska w XIX i na początku XX wieku to dobra polska książka o ubiorach męskich napisana skromnie i obiektywnie, bez własnych wizji a za to z dużą dozą cytatów z żurnali XIX wiecznych z terenów "polskich".
20. - "Pasy kontuszowe" stara komunistyczna i maleńka książeczka ale z kolorowymi fotografiami zawierająca dość szczegółową i zsyntetyzowaną wiedzę dla każdego.
21. - Zbiór pocztówek wydanych przez BUW z kolekcji żurnali zabytkowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz