czwartek, 29 listopada 2012

Strój pielgrzyma

W Germanischen Nationalmuseum znjaduje sie bardzo ciekawy i rzadki obiekt - strój pielgrzyma z 1571 roku. Na pierwszy rzut oka przypomina on kostium karnawałowy, chociaż nie ma z tym nic wspólnego. Dekoracja stroju wskazuje na cel pielgrzymki - Santiago de Compostella. Był to jeden z najstarszych celów pielgrzymek europejskich, a wyprawy które się tam kierowały, były prestiżowe. Dlatego też strój pielgrzyma, wyraźnie sygnalizuje cel do którego dążył jego właściciel. Możemy to poznać głownie po muszlach, naszytych na kapelusz i pelerynę. Są one symbolem św. Jakuba - patrona pielgrzymów i symbolem Santiago de Compostella, gdzie widnieją na każdym kroku:

W Santiago można spotkać wiele osób przebranych w tradycyjne stroje pielgrzymów, stanowi to atrakcje turystyczną. Można również kupić na pamiątkę kapelusz z muszlą, oraz laskę. z bukłakiem.


portret króla Stanisława Leszczyńskiego w stroju pielgrzyma:

Niestety nie wiem czym są te kościane, rzeźbione pałeczki na kapeluszu na poniższym obrazie; zostały naszyte również na strój z  Germanischen Nationalmuseum - może ktoś wie i mnie oświeci?


1 komentarz:

  1. Podoba mi się tu . !
    + Dodaję się do obserwantów . ; ) I liczę na to samo u mnie .
    Zapraszam do mnie http://naturalnieee-malinowaa.blogspot.com/ ; )
    Jeszcze raz zapraszam i pozdrawiam . ; D

    OdpowiedzUsuń