czwartek, 23 stycznia 2014

POLECAM PUBLIKACJE

W dzisiejszym poście z przyjemnością polecam dwie niesamowite publikacje dotyczące (ogólnie ujmując) kultury dworskiej w czasach Ludwika XIV. Pierwszą z nich właśnie "przerobiłam" i jestem pod wielkim wrażeniem. Fabrykacja Ludwika XIV Petera Burke to książka dotycząca wizerunków propagandowych Króla Słońce. Napisana barwnym językiem, ale też bardzo precyzyjnym, jest wciągająca i niezwykle wartościowa. Jej wielka zaletą jest skondensowanie informacji - nie ma tam rozwlekania każdej drobnostki na kilkadziesiąt stron, ale w każdym akapicie autor serwuje nową dawkę wiedzy, stosując bardzo piękne i sugestywne określenia (między innymi własnego pomysłu), które trafiają w sedno, np.: przemysł chwały, machina gloryfikacji, państwo teatralne itd. 
Książka przeprowadza czytelnika przez proces budowania systemu propagandy przez króla i jego polityków pełniących de facto role ministrów propagandy. Wyróżnia rozmaite okresy panowania Ludwika, w których ta propaganda przyjmowała kolejno rożne kierunki ideologiczne. Omawia poszczególne środki: malarstwo, gobeliny, rzeźbę, literaturę, muzykę, teatr, ceremoniał, a także całą organizację od strony urzędników i instytucji. Z cała pewnością jest to jedna z moich ulubionych książek - w końcu historia propagandy jest moja pasja nie od dziś!


Z kolei druga publikacja jest całkiem świeża, to kolejna książka Wojciecha Magdziarza - autora znanej biografii Ludwika XIV. Uwodziciele władzy, geneza i organizacja dworu Ludwika XIV, została wydana dopiero w 2013 roku i nie miałam okazji jeszcze jej przeczytać, ponieważ przed chwilą się o niej dowiedziałam i przed chwila ją zamówiłam. Nie mniej jednak jest to jedyna polska publikacja poświęcona tylko temu tematowi, publikacja na która od dawna czekałam i wiele sobie po niej obiecuję. Autor zajmuje się tematem od wielu lat, ma wnikliwa wiedzę i bogata bibliografię źródłową. Bardzo zachęcający jest również kompletny spis wszystkich funkcji na dworze, który podobno znajduje się w książce. Zakładam, że znajdę tam wiele informacji, których mi zawsze brakowało i czekam niecierpliwie na przesyłkę. A Państwu z góry polecam:


1 komentarz: