piątek, 13 listopada 2015

HAFT HISTORYCZNY - WARSZTATY 2015


Zapraszam na kolejną odsłonę moich warsztatów haftu historycznego, tym razem w
MSKPU ul.  Kasprzaka 2/8 w Warszawie
zaczynamy od 25 listopada 2015
zapisy w MSKPU: www.mskpu.com.pl

Serdecznie zapraszam na warsztaty haftu historycznego, podczas których poznacie Państwo wiele zapomnianych już technik, a także takie, które wciąż są wykorzystywane do zdobienia wysokiej klasy ubiorów. Na każdym spotkaniu uczestnicy poznają nowe techniki podczas próby kopiowania motywów haftowanych z historycznych strojów w zbiorach muzeów z całego świata. Za każdym razem pracy praktycznej będzie towarzyszył pełen ciekawostek i inspirujących slajdów wykład, poświęcony historii haftów i tkanin jedwabnych. Niektóre spotkania będą również wzbogacone prezentacją oryginalnych tkanin XVII-to i XVIII-to wiecznych z prywatnej kolekcji Anny Nurzyńskiej - Dziemskiej. Warsztaty przeznaczone są dla osób zarówno całkiem początkujących, jak i o dowolnym doświadczeniu w zakresie haftu - dzięki indywidualnemu podejściu i wskazówkom prowadzącej, każdy uczestnik ma szansę nauczyć się wykonywać nawet najbardziej misterne hafty

Program warsztatów haftu historycznego
10 spotkań po 3 godziny, część teoretyczna i praktyczna

1. Wprowadzenie
Wykład "Historia haftu w zarysie", przygotowanie warsztatu, omówienie narzędzi i surowców wykorzystywanych w hafcie, oraz nauka podstawowych ściegów hafciarskich.
2. Haft w średniowieczu 
Wykład "Hafty średniowieczne i tapiserie w wystroju wnętrz", omówienie haftów na tzw. "Tkaninie z Bayeux", oraz zajęcia praktyczne z rekonstrukcji wybranych motywów z tej tkaniny.
3. Haft metalowy
Wykład "Zarys historii haftów metalowych od średniowiecza do końca XIX wieku", zajęcia praktyczne z wykorzystaniem podstawowych technik haftu metalowego. Omówienie rodzajów nici i innych surowców wykorzystywanych w haftach metalowych.
4. Haft or nue cz.1
Wykład "Historia haftu or nue", zajęcia praktyczne z wykorzystaniem omawianej techniki.
5. Haft or nue cz.2
Wykład "Średniowieczne ubiory haftowane", oraz kontynuacja pracy z poprzednich zajęć.
6. Renesans Elżbietański
Wykład "Haft w renesansie i hafty jakobińskie", zajęcia praktyczne – kopiowanie wybranych motywów z kaftanu elżbietańskiego w zbiorach V&A Museum
7. Hafy realistyczne cz.1
Wykład "Od średniowiecznej acupictury do wiktoriańskich obrazków haftowanych. Realizm motywów w takctwie, technika broszowania i lansowania". Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem malarskich technik haftowania, hafty cieniowane.
8. Hafty realistyczne cz.2
Wykład "Abstrakcjonizm w tkactwie – tkaniny typu bizarre" – zajęcia praktyczne – kontynuacja pracy z poprzednich zajęć.
9. Hafty na Habit a la Francaise
Wykład "Hafty na ubiorach męskich w II połowie XVIII wieku – habit a la francaise i kamizelki frakowe". Zajęcia praktyczne – kopiowanie wybranych motywów z ubiorów z kolekcji muzealnych.
10. Opus Teutonicum – hafty białe
Wykład "Ewolucja haftów białych z terenów niemieckich – opus teutonicum, haft saski i drezdeński, hafty ze Schwalm, pikowanie sznurkowe, oraz motywy koronkowe w tkactwie" – zajęcia praktyczne – nauka ściegów wykorzystaywanych w omawianych haftach.

3 komentarze:

 1. Bardzo interesujące, aż żałuję, że nie będzie mnie w Warszawie!

  OdpowiedzUsuń
 2. nigdzie nie jest napisane jakie są terminy zajęć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, zarówno na banerze u góry tego posta, jak i na stronie organizatora MSKPU jest podana data pierwszego spotkania (czyli wczoraj). Spotkania są raz w tygodniu. Jednak okazało się, że na warsztaty haftu historycznego zebrała się za mała grupa, dlatego tym razem ruszamy jedynie z haftem eksperymentalnym. Osoby, które chciały uczęszczać na haft historyczny, przepisały się do grupy eksperymentalnej. Dzisiaj pierwsze spotkanie o godzinie 18 na Kasprzaka 2/8 przy metro rondo Daszyńskiego (wejście od Karolkowej). Mamy 10 spotkań, w każdy czwartek od godz 18 do godz 21. Można się jeszcze dopisać. Wprawdzie grupa jest duża, ale postaram się poświęcić czas dla każdego indywidualnie :))) pozdrawiam serdecznie

   Usuń