Jeśli chcesz nauczyć się robić takie cuda jak ta haftowana suknia z kolekcji Valentino, to...
Zapraszamy serdecznie na całkiem nowatorskie warsztaty haftu eksperymentalnego i artystycznego. Wszystkich, którzy marzą o tworzeniu własnych ubrań haute couture, lub o ekspresyjnej twórczości artystycznej w technice haftu, zapraszamy do wspólnego odkrywania nowych granic i możliwości tego szlachetnego rzemiosła. Będziemy tworzyć prace z użyciem niestandardowych materiałów i technik, poszukiwać ciekawych faktur i rytmów. Inspiracją będą liczne slajdy i krótkie wykłady dotyczące haftów historycznych i współczesnych, prac projektantów mody i innych artystów, oraz tkanin artystycznych. Warsztaty przeznaczone są dla osób zarówno całkiem początkujących, jak i o dowolnym doświadczeniu w zakresie haftu - dzięki indywidualnemu podejściu i wskazówkom prowadzącej, każdy uczestnik ma szansę wykonywać wyjątkowe dzieło, a zdobyte umiejętności wykorzystać w swojej dalszej twórczości.
WARSZTATY STARTUJĄ 26 listopada 2015
w siedzibie MSKPU ul. Kasprzaka 2/8 Warszawa
zapisy w MSKPU: www.mskpu.com.pl
Program warsztatów haftu artystycznego i eksperymentalnego
10 spotkań po 3 godziny, część teoretyczna i praktyczna:
1. Wprowadzenie
Wykład "Historia haftu w zarysie", przygotowanie warsztatu, omówienie narzędzi i surowców wykorzystywanych w hafcie, oraz nauka podstawowych ściegów hafciarskich.
2. Hafty w modzie Haute Couture
Pokaz slajdów z przeglądem współczesnych kolekcji mody z wykorzystaniem tradycyjnych technik hafciarskich. Pracownie wykonujące zamówienia dla domów mody. Część praktyczna – zapoznanie z technikami haftu metalowego i omównie nici i innych surowców wykorzystywanych w tych haftach.
3. Szersze możliwości wykorzystania haftu metalowego
Wykład ze slajdami: Technika or nue, złote tło, struktury tworzone nicią metalową, lamy i brokaty. Cześć praktyczna – Rozpoczęcie pracy nad własnym "obrazem/grafiką haftowaną" – projekt i przygotowanie warsztatu. Praca ta będzie kontynuowana w ciągu kolejnych spotkań.
4. Wartości graficzne haftów naiwnych.
Omówienie historycznych haftów liczonych i krzyżykowych pod kątem ich wartości graficznych i potencjału w sztuce współczesnej. Część praktyczna.
5. Haft w sztuce współczesnej
Przykłady wykorzystania technik hafciarskich w sztuce współczesnej. Haft eksperymentalny. Część praktyczna.
6. Struktury i faktury
Możliwośći tworzenia przestrzennych struktur w hafcie i tkactwie – pokaz slajdów. Część praktyczna.
7. Stosowanie aplikacji i surowców niestandardowych
pokaz slajdów i część praktyczna
8. Hafty rzeźbiarskie od średniowiecza do współczesnośći
wykład ze slajdami i część praktyczna
9. Tkactwo artystyczne w Polsce i za granicą.
Wykład ze slajdami i część praktyczna
10. Abstrakcjonizm w tkactwie – tkaniny typu bizarre.
Wykład ze slajdami i część praktyczna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz