poniedziałek, 21 marca 2016

Czytanie ze Zrozumieniem #2 - Hazard w XVII i XVIII wieku (i nie tylko)


Drugi odcinek "Czytania ze Zrozumieniem" - Kontynuacja czytania "Pamiętnika Opata de Choisy przebranego za kobietę". Tym razem skupiam się na zjawisku hazardu w kulturze arystokratycznej w XVII i XVIII wieku, oraz dysonansach w stylu życia tej klasy społecznej.
(Jeśli film Wam się podoba, wpisujcie komentarze, pytania i uwagi pod filmem na you tube, polecajcie znajomy i klikajcie łapki w gorę - to pomoże mi rozwinąć mój kanał i trafić do większej liczby odbiorców)
Emotikon wink
cytowane lub wspominane źródła:

- "Pamiętnik opata de Choisy przebranego za kobietę"
- " kapłanka Miłości. Pamiętnik Ninon de Lenclos" w opracowaniu Leo Belmonta
- Francois Bluche "Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV"
- Montesquieu "Listy Perskie"

czwartek, 10 marca 2016

Zaproszenie na warsztaty haftu artystycznego w MSKPU



Zaproszenie na kwietniowe warsztaty haftu artystycznego w MSKPU. Prowadząca - Anna Nurzyńska - Dziemska.
Jeśli lubisz rękodzieło artystyczne, interesuje cię moda haute couture i projektowania mody, lub historia sztuki i rekonstrukcja historyczna, to są to warsztaty dla ciebie!

pierwsze spotkanie 5 kwietnia 2016

strona organizatora (zapisy): http://mskpu.pl/

strona wydarzenia na fb: https://web.facebook.com/events/22682...

Szczegółowy program warsztatów:

10 spotkań po 3 godziny, część teoretyczna i praktyczna

1. Wprowadzenie
Wykład "Historia haftu w zarysie", przygotowanie warsztatu, omówienie narzędzi i surowców wykorzystywanych w hafcie, oraz nauka podstawowych ściegów hafciarskich.
2. Haft w średniowieczu 
Wykład "Hafty średniowieczne i tapiserie w wystroju wnętrz", omówienie haftów na tzw. "Tkaninie z Bayeux", oraz zajęcia praktyczne z rekonstrukcji wybranych motywów z tej tkaniny.
3. Haft metalowy
Wykład "Zarys historii haftów metalowych od średniowiecza do końca XIX wieku", zajęcia praktyczne z wykorzystaniem podstawowych technik haftu metalowego. Omówienie rodzajów nici i innych surowców wykorzystywanych w haftach metalowych.
4. Haft or nue cz.1
Wykład "Historia haftu or nue", zajęcia praktyczne z wykorzystaniem omawianej techniki.
5. Haft or nue cz.2
Wykład "Średniowieczne ubiory haftowane", oraz kontynuacja pracy z poprzednich zajęć.
6. Renesans Elżbietański
Wykład "Haft w renesansie i hafty jakobińskie", zajęcia praktyczne – kopiowanie wybranych motywów z kaftanu elżbietańskiego w zbiorach V&A Museum
7. Hafy realistyczne cz.1
Wykład "Od średniowiecznej acupictury do wiktoriańskich obrazków haftowanych. Realizm motywów w takctwie, technika broszowania i lansowania". Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem malarskich technik haftowania, hafty cieniowane.
8. Hafty realistyczne cz.2
Wykład "Abstrakcjonizm w tkactwie – tkaniny typu bizarre" – zajęcia praktyczne – kontynuacja pracy z poprzednich zajęć.
9. Hafty na Habit a la Francaise
Wykład "Hafty na ubiorach męskich w II połowie XVIII wieku – habit a la francaise i kamizelki frakowe". Zajęcia praktyczne – kopiowanie wybranych motywów z ubiorów z kolekcji muzealnych.
10. Opus Teutonicum – hafty białe
Wykład "Ewolucja haftów białych z terenów niemieckich – opus teutonicum, haft saski i drezdeński, hafty ze Schwalm, pikowanie sznurkowe, oraz motywy koronkowe w tkactwie" – zajęcia praktyczne – nauka ściegów wykorzystaywanych w omawianych haftach.



środa, 9 marca 2016

Kilim wielkoformatowy, radosna twórczość ;)

Ci, którzy śledzą wiernie mój blog, wiedzą, że kilimy inspirują mnie już od jakiegoś czasu. W jednym z postów prezentowałam tkaniny skandynawskie, które bardzo mnie zainspirowały( link do posta) i zachęcam Was do ich obejrzenia, ponieważ są niesamowite. Ostatnio nowe warunki mieszkaniowe w postaci własnej pracowni pozwoliły mi na próbe stworzenia własnego kilimu. A ponieważ nie lubię się rozdrabniać i godzić na kompromisy, to od razu rzuciłam się na wielki format. Krosno zbudowałam z tatą - ma ponad 2m wysokości. Na poniższym zdjęciu widać pierwszy karton projektowy nałożony na ramę przed zaciągnięciem osnowy.




Po kilku miesiącach nieregularnej pracy jestem załamana tym jak niewiele udało mi sie zrobić. Ale i tak mam dużo przyjemności. Zadowolona jestem głównie z faktur i kolorów. Zobaczymy jak to się skończy... ;D


Podczas pracy popełniłam kilka błędów. Miałam problem już z naciąganiem osnowy na tak wielkie krosno. Niestety w efekcie powstało nierówne napięcie i to sie przełożyło na problemy z uzyskaniem płynnych linii i kształtów. W jednych miejscach osnowy się rozbiegają i w motywach powstaja duże uskoki. W innych miejscach osnowy sie zbiegły, co nastręcza problemów z przekładaniem wątków.



piątek, 4 marca 2016

Czytanie ze zrozumieniem #1 "Opat w sukience"



Zapraszam na pierwszy odcinek z serii "Czytanie ze zrozumieniem", w której omawiam teksty źródłowe pod kątem historii mody i obyczajów XVII i XVIII wieku.

A poniżej dodatkowa ikonografia do filmu:


Ludwik XIV jako młody chłopiec w stylizacji heroicznej. 


Filip de France - brat Ludwika XIV w sukni mantua.


Ludwik XV jako dziecko lata 10' XVIII wieku


Portret opata de Choisy