W weneckim pałacu Corner Spinelli mieści się kolekcja tkanin zabytkowych, od średniowiecza po secesję, oraz niemal stuletnia firma, produkująca tkaniny pod szyldem Rubelli. Włochy z Wenecją na czele zawsze przodowały w produkcji wyszukanych tkanin, zachwycających splendorem, nowatorskimi projektami i wysokim poziomem technologicznym. Do dzisiaj weneckie manufaktury, produkujące tkaniny na wzór historycznych, mogą konkurować najwyżej z Lyonem i nielicznymi podobnymi ośrodkami, gdzie muzealne kolekcje gromadzone są obok krosien i wzorników, które w każdej chwili mogą zostać uruchomione, by na potrzeby pałaców i wyjątkowych nabywców odtworzyć dawne wzornictwo z wykorzystaniem tradycyjnych technik. Włochy przodują dzisiaj w wytwórstwie tego typu tkanin, oraz produkcji nowych, projektowanych przez wyjątkowych artystów, którzy łączą swą historyczną wiedzę, z potrzebami nowoczesnych wnętrz. Rubelii jest jednym z takich miejsc, gdzie można zamówić tkaniny odtwarzane, lub historycznie stylizowane, w najlepszym gatunku. Ta firma realizuje zamówienia dla wysokobudżetowych filmów (jedna i z ich tkanin była wykorzystana na suknię Marii Antoniny w filmie Copoli), pałaców, muzeów, teatrów (loże w La Scala, odbudowa La Fenice, Albertina Museum, inne teatry włoskie, posiadłości w Dubaju, posiadłości królewskie, gigantyczna kurtyna w teatrze Bolshoi). Poniżej kilka przykładów z ich katalogów:
Lampasy w stylu bizarre z metalowym broszowaniem, stylizacja, lub odtwórstwo z przełomu XVII i XVIII wieku (w stylu Lemana)Te tkaniny nie są drukowane jak większość tego typu, ale broszowane luźnym wątkiem lisere. Stylizacja, lub odtwórstwo z drugiej połowy XVIII wieku
tkaniny lansowane tęczowo, chyba właśnie jedna z tych wykorzystana była w Marii Antoninie, są odtworzone, lub wzorowane na drugą połowę XVIII wieku. Podobny przykład mamy w Muzeum Narodowym w Warszawie (suknia angielska)
Brokatele stylizowane, lub odtwarzające wzornictwo z XVII wieku, lub początku XVIII (ewentualnie historyzującej tkaniny wiktoriańskiej, ale raczej nie)
pasiasty jedwab z lansowanymi osnowowo białymi paseczkami jak w latach 70' XVIII wieku
Lampasy stylizowane za pewne na projekty Mariano Fortuny'ego, inspirowane wczesnośredniowieczną biżuterią
i kilka pięknych zdjęć z ich katalogu, pokazujące nowoczesne tkaniny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz