sobota, 26 stycznia 2013

wachlarze okolicznościowe

Zawsze fascynowało mnie odbicie najnowszych wydarzeń politycznych, czy kulturalnych w dodatkach modowych; wydaje mi się, że to zjawisko obecnie całkiem zanikło. Na współczesną modę oddziaływają przede wszystkim trendy estetyczne współczesne, retrospektywne, czy etniczne. Trudno natomiast wyobrazić sobie dodatki modowe z twarzą nowego prezydenta. Osobiście marzy mi się wachlarz z ilustrujący wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE, takie wydarzenie zasługuje przecież na zaistnienie w modowej ikonografii. 
Dzisiaj wydaje się to być może dziwaczne, ale w XVIII wieku takie rzeczy były zupełnie naturalne. Dodatki garderobiane, a czasem nawet całe kreacje tematyczne, są moim zdaniem prawdziwymi perełkami w historii ubioru. Wiele z nich przeszło do historii i zapisało się w społecznej wyobraźni współczesnych zarówno laików jak i specjalistów. Najlepszym tego przykładem jest słynna fryzura a la belle poule :

Jest to koafiura z 1778 roku, modna na cześć zwycięstwa floty francuskiej nad angielską w wojnie o wyzwolenie Ameryki.  Podobnych fryzur było wiele: upamiętniających modne spektakle teatralne i powieści, odwołujące się do znanych postaci z dworu i postaci historycznych, do estetyki egzotycznej, oraz wydarzeń militarnych, politycznych,  naukowych i kulturalnych. 
To samo dotyczyło butów, kieszeni kobiecych, czy wachlarzy. Bardzo popularnym motywem był pierwszy lot balonem (i kolejne):

A poniżej wachlarz upamiętniający tureckie poselstwo do Francji:Kolejny wachlarz to niezwykle interesujący obiekt związany rewolucja francuską:

Ale to co skłoniło mnie do napisania tego posta postanowiłam zostawić na deser. Jest to wachlarz z posttermidoriańską modą - postaciami dandysów incroyables, który znajduje się w zbiorach Nordic Museum z Szwecji:
(przód a poniżej tył): 
Grafika która widnieje na części frontowej jest wszystkim dobrze znana (więcej rycin z modą incroyables, w poście "les incroyables et mervelisses" na tym blogu), natomiast o tym jak paryska grafika trafiła do Szwecji i o historii wachlarza, można przeczytać w obszernym opracowaniu tego obiektu poniżej:

3 komentarze:

  1. bardzo ciekawe informacje, i nie ukrywam, ze ta ostatnia myśl zaintrygowała mnie najbardziej, a to dlatego, ze chciałbym aby mój wizerunek znalazł się na którymś z wachlarzy jakiejś znamienitej damy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach, może Pan na mnie liczyć :) Z chęcią taki wachlarz bym nosiła!

    OdpowiedzUsuń