sobota, 25 czerwca 2011

Eklektyczna sukienka

Z tyłu pasek spódnicy wiązany jest na szeroką wstęgę w dużą kokardę. Całość ma przypominać sukienkę lalki lub dziewczynki - jest to eklektyczna stylizacja wiktoriańska, co czyni ją bardzo złożoną. Ważnym elementem epoki wiktoriańskiej był historyzm, szczególnie nawiązania do XVIII wieku (inna nazwa lat 50' i 60' XIX w we Francji to drugie rokoko). Szeroka spódnica, halka, wzór kwiatowy, kokardy, odpowiednio dobrane kolory - to elementy które odnoszą się do historii.
spódnica z bawełnianej grubej surówki z nadrukiem prawdopodobnie wzoru z XIX wieku mającego naśladować rokoko, lub czegoś późniejszego osadzonego w tej tradycji. Jest podszyta dwoma warstwami sztywnego tiulu w kolorze brzoskwiniowym a pod spodem dodatkowa spódnica - halka cała obszyta miękkim tiulem w tym samym kolorze, dzięki czemu spódnica jest bardziej rozkloszowana, a sztywny tiul nie zawadza rajstop. Z resztą halkę mogę teraz używać na co dzień jako samodzielną spódnicę.
Góra sukienki z zabytkowego atłasu z naturalnego jedwabiu który znalazłam w domu dziadka. Ma dwa kolory: róż Pompadour i głęboki turkus - zestawienie bardzo rokokowe. O różu Pompadour napisze w kolejnym poście. szerokie ramiączka z tej samej tkaniny i z drapowanymi kokardami nawiązują bardziej do kreacji secesyjnych.
Niebieskie rajstopy miały być w kolorze pasującym do turkusu góry ale nie udało mi się znaleźć takich a buty powinny być różowe, a ponieważ więcej by różowych butów nie włożyła to wolałam ich nie kupować.

1 komentarz:

  1. dzieło sztuki, tak myślę, że ten styl powinien się rozwijac i pozostawić trwały slad w historii mody.

    OdpowiedzUsuń