czwartek, 5 czerwca 2014

Widoki ogrodów w Wersalu

Spodobały mi się obrazy Jeana Cotelle - seria widoków ogrodów w Wersalu z postaciami antycznych bóstw, które za pewne symbolizowały konkretne postaci z dworu Ludwika XIV. Jedyna wadą tych obrazków jest to, że trudno je znaleźć w internecie w odpowiedniej rozdzielczości, ale mimo to maja wielką wartość estetyczna i merytoryczną. Przedstawiają reprezentacyjne widoki ogrodów z czasów ich świetności, czyli z okresu, kiedy jeszcze flora ogrodowa była spójnie zaprojektowana z architekturą i rzeźbą. To bardzo ważne, żeby pamiętać o tym że wówczas architekt ogrodowy w równiej mierze projektował fontanny i żywopłoty, co całe pejzaże. posuwano się do wyrównywania pagórków i wznoszenia ich tam, gdzie wcześniej było płasko, przenoszenia jezior i tworzenia fos i kanałów, przesadzania starych drzew i zamiany bagien w uroczyste aleje. Architektura była więc wtopiona harmonijnie w zaprojektowaną dla niej przestrzeń. Dzisiaj po tylu latach, nawet w najbardziej zadbanych zabytkowych ogrodach, jak te w Wersalu, zaszło wiele zmian, które całkowicie pozbawiły budowle ich pierwotnego wyrazu. Jako przykład posłuży jeden z obrazów Jeana Cotelle'a:


Widok fontanny przy Grand Trianon - jej majestatyczny i dekoracyjny charakter wynika w równiej mierze z tego jak została zaprojektowana, co ze sposobu jej umiejscowienia wśród natury. Poniżej współczesne zdjęcie tej samej fontanny:


Bez wysokich drzew które były jej pierwotnym tłem, wygląda jak groteskowa komoda wystawiona na tył ogródka. W taki sposób pierwotny zamysł architekta legł w gruzach i współczesny zwiedzający nie bez powodu może odnieść negatywne wrażenie odwiedzając to miejsce. 

Dlatego też oryginalne widoki ogrodów powstałe w czasie ich świetności są tak cenne od strony merytorycznej. Dają właściwe pojęcie o tym jak wszystko wyglądało, jak konstruowane były ogrody i jak wspaniale łączono przyrodę z dekoracją:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz