sobota, 20 lipca 2013

DZIWACZNI WOJOWNICY

W najdziwniejszym kraju świata były również najbardziej szalone zbroje i hełmy należące do najlepszych samurajów, które są niesamowita inspiracją! Wszystkie zdjęcia przedstawiają autentyczne zbroje i hełmy z epoki samurajów, są to obiekty muzealne a nie kostiumy filmowe. A z reszta kostium Lorda wadera, postaci z Dragon Ball Z i gier komputerowych nie omywają się do tych (zapewne) pierwowzorów!

3 komentarze:

 1. Ten rynsztunek naprawdę robi wrażenie - jednak pomijając względy estetyczne, od razu zaczęłam zadawać sobie pytania o jego funkcjonalność - szczególnie fantazyjnych, niekiedy bardzo okazałych hełmów, przyozdobionych a to imitacją poroża, skrzydeł motylich, ważki (?), nawet ośmiornicy.. ale chyba najistotniejsza była ich symbolika i budzenie grozy w przeciwniku wywołanym wrażeniem - na tym polu efekt murowany;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wlaśnie - jak oni się w tym ruszali? Może t było stosowane jedynie w jakis konkursach jak nasze turnieje, na których również rycerze mieli bardzo wymyslne zbroje i hełmy? Może to było tylko paradne? A może to było tylko dla dowódców którzy jedynie kierowali bitwą z konia i rzadko walczyli osobiście? Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, za mało znam kulturę Japnii :(

   Usuń
  2. Tak z ciekawości przeszukałam internet i na szybko udało mi się dowiedzieć, że te dziwaczne hełmy nazywają się kawari kabuto;)Wygląda na to, że (tak jak Pani się domyślała) miały przede wszystkim spełniać zadania reprezentacyjne i podkreślać wagę służby samuraja, dla którego najwyraźniej broń i cały ekwipunek miały niemałe znaczenie. Tutaj jako ciekawostka (pod artykułem) mały słowniczek terminów japońskich odnoszących się do uzbrojenia: http://aikido.wsisiz.edu.pl/stuff/samurai.pdf - sama znam kulturę Japonii na pewno jeszcze słabiej, ale to całkiem interesujące zagadnienie..

   Usuń