środa, 24 lipca 2013

WYKŁADY NA ŚNIADECKICH

Drodzy czytelnicy i uczestnicy zajęć z kostiumologii,
w tym roku znacznie rozszerzam moją działalność, a także przenoszę swoje główne wykłady i warsztaty ze Sztukarni do nowego artystycznego miejsca na mapie Warszawy - Splotu Artystycznego na Śniadeckich 17 (niedaleko metro Politechnika w bramie za Barrockiem). To nowe miejsce jest jeszcze w remoncie, ale już wyłaniają się z niego wspaniałe pracownie, które będą gotowe na jesienne otwarcie nowego sezonu. Strona internetowa jest jeszcze w budowie, gdy tylko się pojawi, od razu wrzucę do niej link. Tym czasem zapraszam serdecznie na nową odsłonę AKADEMII KOSTIUMOLOGII, która tym razem zostanie rozbita na dwa cykle zajęć, o nieco zmienionym charakterze: HISTORIA MODY W XVIII WIEKU, oraz HISTORIA MODY WIKTORIAŃSKIEJ. Oprócz tego tradycyjnie będę prowadziła warsztaty haftu historycznego wraz z wykładami. Polecam również wykłady mojej koleżanki, wspaniałego kostiumologa Zuzanny Chmielewskiej, która zajmie się w Splocie Artystycznym nieco wcześniejszymi epokami.

Zapisy i szczegóły: m.libucha@admi-sosm.com.pl  
z czasem podam maila "splotowego" oraz oficjalny numer telefonu

Terminy zajęć w roku akademickim 2013/2014:HISTORIA MODY W XVIII WIEKU:
Prowadząca: Anna Nurzyńska
(9 spotkań po 2 wykłady - 4,5 godziny)

Zajęcia obejmują wykłady z niezliczonymi slajdami, pokazy fragmentów filmów z omówieniem, oglądanie obiektów historycznych.
Wykłady będą obejmowały okres od czasów panowania Ludwika XIV do Rewolucji Francuskiej włącznie. Ich tematem będzie moda na tle przemian politycznych i obyczajowych, a także życiorysów barwnych postaci historycznych wraz z wachlarzem anegdot. Każdy z uczestników otrzymuje skrypt z szeroką bibliografią, słownikiem terminów, oraz innymi przydatnymi informacjami. Skrypt przygotowuje prowadząca. 

Zajęcia będą odbywały się w soboty ze względu na duże zainteresowanie osób dojeżdżających spoza Warszawy. Jeden wykład trwa 2 godziny zegarowe, ale dla wygody słuchaczy, wykłady będą zgrupowane po dwa na jednym spotkaniu które łącznie będzie trwało cztery i pół godziny (z przerwą między wykładami), czyli soboty w godzinach 12 - 16.30
HISTORIA MODY WIKTORIAŃSKIEJ:
Zajęcia będzie prowadziła Anna Nurzyńska, oraz Katarzyna Janiszewska - krawcowa - rekonstruktorka mody historycznej, specjalistka od epoki wiktoriańskiej.
Zajęcia będą połączeniem wykładów z warsztatami - szyciem gorsetów wiktoriańskich pod okiem Kasi!

Zajęcia będą odbywały się w czwartki w godzinach 19 - 21
13 spotkań po 2 godziny

Będą podzielone na trzy segmenty:
- Wykłady o kulturze i przemyśle w epoce wiktoriańskiej, oraz filmy i oglądanie obiektów historycznych - Anna Nurzyńska
- Wykłady o ubiorze i krawiectwie w epoce wiktoriańskiej - Katarzyna Janiszewska
-Szycie gorsetów - Katarzyna JaniszewskaPRACOWNIA HAFTU HISTORYCZNEGO
Prowadzący - Anna Nurzyńska
środy w godzinach 18 - 21
9 spotkań po 3 godziny.

Tradycyjnie będą to warsztaty haftu historycznego połączone z wkładami o hafcie i tkaninie historycznej. Na każdych zajęcia uczestnicy poznają nową technikę i będą kopiować motywy hafciarskie zaczerpnięte z muzealnych ubiorów historycznych. Tematy na zajęciach obejmują: zajęcia wprowadzające, tkaninę z bayeux, haft elżbietański, haft złotą nicią, haft cieniowany, hafty z habit a la francaise, hafty saskie, pikowanie włoskie, haft wiktoriański.


O zajęciach Zuzy Chmielewskiej będę pisać, gdy poznam więcej szczegółów.  O swoich - przypomnę jeszcze kiedy będzie zbliżał się termin rozpoczęcia. Zapraszam serdecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz