niedziela, 21 lipca 2013

WYKŁADY O POSZUKIWANIU PIĘKNA

Zapraszam serdecznie na cykl dwunastu wykładów z kostiumologii o poszukiwaniu piękna w rożnych epokach. Wykłady odbędą się w bibliotece w Wyszkowie od 24 września 2013 roku (i w każdy następny wtorek o godzinie 18.00)

Tematy wykładów:

 1. Splendor Barbarzyńców
Okres Wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza jest wciąż mało znany, podobnie jak ubiór z tego okresu i z tego powodu sztuka tych wieków często jest lekceważona. A jednak tak zwani barbarzyńcy, mieli wielką słabość do piękna, o czym świadczą liczne odkrycia archeologiczne z terenu całej Europy. Na zajęciach omówimy szaty z grobu królowej Arnegundy, oraz zdumiewającą biżuterię ludów północno i środkowo europejskich. 

 2. Przepych Średniowiecza
Średniowiecze to nie zimne mury i zgrzebne łachmany, lecz epoka niezwykle wyrafinowanej kultury kręcącej się wokół wpływowych dam - mecenasów. Na zajęciach omówimy zachowane opisy wnętrz zamieszkiwanych przez średniowieczne arystokratki, oraz inwentarze ich szat. Obejrzymy ocalałe i odtworzone stroje i tkaniny, które zadziwią nas współczesnych swoim pięknem i bogactwem.

3. Zmysłowy Barok
Umiłowanie rozkoszy życia przez ludzi baroku jest doskonale znane; na spotkaniu zobaczymy, jak barokowe towarzystwo zachodu, szukało inspiracji dla swojej mody w zbytkownym świecie orientu. Zobaczymy stroje i tkaniny inspirowane egzotyzmem, które doprowadziły do prawdziwej rewolucji w modzie, krawiectwie i wzornictwie. 

4. Piękna dewotka
Skupiając się na zmysłowości baroku, nie zapominajmy że ludzie tej epoki lubili popadać w skrajności. Na tym spotkaniu omówimy dualizm kultury arystokratycznej, która z rozpusty szybko przechodziła na stronę dewocji, a te tendencje miały swój silny wydźwięk w modzie. 

 5. Francuska elegancja
Piękno boli? Francuskie kobiety sprzed wieków wiedziały o tym najlepiej i były zdolne do znoszenia wszelkiej niewygody w imię piękna. Zobaczymy jak styl francuski wywyższał estetykę nad funkcjonalność na przykładzie rokokowej mody.

6. Wielkie włosy
Szalone koafiury Marii Antoniny przeszły do historii, ale właściwie co o nich wiemy? Na tych zajęciach zgłębimy tajniki niesamowitych fryzur z końca XVIII wieku, które pokażą nam piękno w nowej, ekstrawaganckiej odsłonie. 

 7. Ideał angielski
 Naturalne piękno to hasło estetyki angielskiej. Zobaczymy jak w XVIII wieku, Anglicy podkreślali swoja niezależność od mody francuskiej, prowadząc swobodny styl życia i wychwalając względy praktyczne nad estetyczne. Ideał angielski zapoczątkował sentymentalizm i romantyzm; zobaczymy też jak kwestie mody napędzały dyskusje ówczesnych filozofów, naukowców i reformatorów na łamach pracy Londyńskiej i w biuletynach z epoki. 

8. Naga Muza
Po latach ekstrawagancji i rewolucji francuskiej, Europą zawładnęła mania antyku. Zobaczymy jak neoklasycyzm wyobrażał sobie antyk i jakie kształty nadał wówczas piękności.

9. Wiktoriański program transparentyzmu kobiety
 Kobieta wiktoriańska, zależna od opinii społecznej i mieszczańskiej obyczajowości, stała się kreacją moralistów i apologetów stylu, którzy definiowali jej piękno i ramy jej istnienia na łamach żurnali modowych, w prasie i w literaturze. Jakiej żony pragnęli bogaci finansiści, członkowie palestry i fabrykanci w XIX wiecznych Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii?

10. Piękno w rękach domów mody
Czyli o ekstrawagancjach krynoliny i tiurniury, oraz blichtrze wiktoriańskich domów mody w Paryżu. 

 11. Artystyczna femme fatale
 Czyli o "demonicznych" pięknościach z okresu secesji, kiedy wielki przemysł musiał schylić czoło przed sztuką. Kobieta stała się muzą i tworzywem artysty a jej piękno musiało być zgodne z panującą linią w rzemiośle, architekturze i malarstwie. 

12. Piękno w prostocie
 Tematem ostatniego spotkania będzie rewolucja modowa, która odbyła się dzięki działalności Coco Chanel oraz przemianom społecznym spowodowanym pierwszą wojną światową. Skupimy się na momencie kiedy w stroju kobiecym zawitała nowoczesność, a piękno zaczęło być pojmowane w sposób bliski współczesności. 

10 komentarzy:

 1. Wykłady zapowiadają się więcej niż fascynująco! Szkoda, że mam tak daleko, bo pewnie będą się odbywać w okolicy Warszawy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, 4 godziny od Warszawy, będę też prowadziła zajęcia i wykłady w Warszawie, mieszkam tu i trudno mi pracować w innych miastach poza wyjątkowymi jednorazowymi wyskokami :)

   Usuń
  2. W takim razie pozostaje mi mieć nadzieję , że kiedyś taki jednorazowy wyskok zaprowadzi Panią w stronę Śląska :)

   Usuń
  3. Bardzo lubię Śląsk, jeżeli kiedykolwiek dostanę z tamtych okolic zaproszenie do przeprowadzenia jakiegoś wykładu, lub warsztatu z przyjemnością się tam przejadę :)

   Usuń
  4. a Wielkopolskę, lubi Pani również, na tyle, by i tam wygłosić wykład (najlepiej dotyczący mody rokoko)?

   Usuń
  5. To nie ma znaczenia w jakim miejscu, jeżeli jakaś instytucja organizuje odpowiedni event i zaprasza mnie na wykład gościnny, to z reguły przyjeżdżam, a temat wykładu jest oczywiście zgodny z zamówieniem organizatorów.

   Usuń
 2. Do Wyszkowa to chyba z godzina z Warszawy? A w której dokładnie bibliotece?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsko - Gminna Biblioteka publiczna Norwida

   Usuń
  2. Polecam również zajęcia z historii mody XVIII wieku i z zajecia wykladowo warsztatowe o epoce wiktoriańskiej w Warszawie na Śniadeckich w Splocie Artystycznym od października

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź. Pierwszy wykład - nie dam rady, mam wyjazd, spróbuję na kolejne przyjechać :)

   Usuń