sobota, 14 lipca 2012

męski przybornik toaletowy

Począwszy od XVII wieku, kiedy kultura włoska i francuska stopniowo łagodziła obyczaje awanturniczej szlachty o grubiańskich manierach i gwałtownym usposobieniu, osobisty styl odgrywał coraz większą rolę. Już w połowie XVII wieku salony intelektualne we Francji, które były wyrocznią dobrego tonu, sposobu rozmawiania i ubierania się, upowszechniły wśród mężczyzn zwyczaj drobiazgowego dbania o wizerunek. Zabiegi kosmetyczne przyjmowały formę od koniecznych, po absurdalne i każdy elegant świecki i duchowny w drugiej połowie XVII wieku, szminkował usta, pudrował włosy i policzki. Zwiększyło to zapotrzebowanie na eleganckie przybory toaletowe. Podobno kochanek brata Ludwika XIV, miał nawet zestaw do fryzowania włosów łonowych. Kilka przykładów rozmaitych tego typu narzędzi zachowało się do dzisiejszych czasów, jak np. zestaw ze zbiorów V&A z połowy XVII wieku:
Podobne zestawy wchodziły często w skład prezentów ślubnych, podobnie jak zestaw ranny, który prezentował już kiedyś(http://fashion-hi-story.blogspot.com/2012/01/meski-komplet-slubny.html).
Podobne zestawy mogły zawierać nawet po trzydzieści elementów jak nożyczki, grzebienie różnego rodzaju, brzytwy, lusterka podręczne, pęsety, szpilki i poduszki do szpilek, pędzle, pudry i pudernice, nawet tabakierki itd. Jakość takiego zestawu, jeżeli był podarunkiem ślubnym dla mężczyzny, lub częścią posagu kobiety, świadczyła o statusie rodziny, dlatego oprócz funkcjonalności, z reguły były to pięknie wykonane obiekty, dzieła snycerskie i jubilerskie.
pędzel do golenia z końca XVII wieku
srebrne przybory toaletowe w oprawie szylkretowej z początku XVIII wieku
Bardzo piękny przybornik, jedyny w swoim rodzaju z XVI weku, zawierający narzędzie do czyszczenia uszu, paznokci i wykałaczkę.
 zestaw toaletowy z połowy XVIII wieku
przepiękne etui z agatu w oprawie ze złota z około 1710roku (być może z połowy XVIII wieku, opis obiektu nie jest jednoznaczny, ale był to prawdopodobnie prezent od królowej Anny dla jej pokojowej Abigail Masham)

1 komentarz:

  1. niezwykle piekne przedmioty, wytworne w każdym calu. Napisała Pani, że panowie też szminkowali usta, czytałem gdzie indziej, że tylko pudrowali twarz i stosowali róż, czy jeszcze jakieś zabiegi kosmetyczne oprócz muszek stosowali panowie?

    OdpowiedzUsuń