sobota, 18 lutego 2012

Damskie spinki do mankietów

Ubiór historyczny pełen jest fascynujących detali, które go wzbogacają i czynią unikatowym. Te drobiazgi najwięcej mówią o życiu i osobowości właściciela stroju. Przykładem mogą być damskie spinki do mankietów. Właśnie się o nich dowiedziałam :) Dotąd sądziłam, że rękawy koszuli dopasowywano jedynie za pomocą wiązania, teraz znalazłam w Collonial Williamsburg Museum przykład spinek, którymi spinano koszule w celu dopasowania, dzięki czemu uwydatniano angażanty. Ten sposób stosowano rzadziej niż wiązanie; być może dotyczyło to również mężczyzn. Takie smaczki uwiarygadniają rekonstrukcje i stroje filmowe, nadają im indywidualizm i jakość.
Portret Deborah Glen (nieznany artysta amerykański, być może Peter Vanderlyn) początek XVIII wieku. Dziewczyna wznosi jedną rękę do góry i odsłania fragment koszuli - widać że nad angażantem, jest ona dopasowana za pomocą podobnych spinek

3 komentarze:

 1. Z damskich spinek to moja żona upatrzyła sobie ten model https://riwia.pl/pl/p/Motyl-S33-02S/119, nosi go praktycznie na każdy możliwy bankiet czy też imprezę rodzinną. Wyglądają bardzo dobrze, nie rzucają się mocno w oczy i dodają szyku osobie je noszącej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D ja tez nosze spinki przy jednej dukience, tylko moje to antyki.nie przepadam za wspolczesna bizuteria

   Usuń
  2. :D ja tez nosze spinki przy jednej dukience, tylko moje to antyki.nie przepadam za wspolczesna bizuteria

   Usuń