sobota, 4 lutego 2012

ANDROIDY SPRZED WIEKÓW

XVII i XVIII wiek, to czas wielkiego zainteresowania nauką. Pasjonowali się nią królowie, mecenasi kultury i oświeceniowe damy prowadzące salony intelektualne. Doprowadziło to do wielu ciekawych odkryć, rozwoju technologicznego wielu dziedzin produkcji, udoskonalenia medycyny i zmiany edukacji, szczególnie w przypadku dziewcząt, które jeszcze na początku XVIII wieku, uczyły się katechizmu, tańca i śpiewu, a pod koniec stulecia przeprowadzały doświadczenia chemiczne (np. córka hrabiny de Genlis była bardzo uzdolniona w tym kierunku i odkryła nowy rodzaj soli). Były też inne zmiany - bardzo życiowe - w gabinetach pań pojawiły się biurka - do tej pory meble typowo męskie,  a w społeczeństwie wyłoniła się nowa grupa naukowców, którzy nie byli już jak dotąd anonimowymi pracownikami, ale znanymi osobistościami. Pod koniec stulecia, pierwszy raz w historii postawiono pomnik uczonemu - ten zaszczyt przypadł Wolterowi (Houdon 1781). Fakt ten wskazuje na istotną przemianę kulturową. 
Wynalazki, w czasach dominacji kultury wysokiej i ogólnego przeestetyzowania, musiały mieć piękną formę jak wszystkie inne przedmioty, zwłaszcza że były adresowany do bogatej i wytwornej klienteli, która mogła sobie pozwolić na sponsorowanie badań i doświadczeń naukowych. Najpiękniejsze pod tym względem były pierwsze przykłady w historii robotyki. W dobie oświecenia nastąpiła laicyzacja społeczeństwa na niespotykaną dotąd skalę, wynikająca z powierzchownego podejścia do nauki. Ludzie uważali, że odkrycia naukowe i nieznane dotąd możliwości wykluczają istnienie Boga. Sprzyjały temu sofistyczne filozofie, które próbowały zastąpić Stwórcę przyrodą, lub też wyjaśnić funkcjonowanie świata poprzez porównanie go do mechanizmu zegarowego. Dominujące wówczas prądy myślowe to materializm, naturalizm, materializm mechanicystyczny a także inne, powstałe na gruncie oświecenia.
W związku z tym, wielu pasjonatów nauki i mechaniki aspirowało do konstruowania nowych stworzeń i tchnięcia w nie życia. Te idee bardzo długo napędzały ludzką wyobraźnię; były modne wciąż w XIX wieku, dzięki nim w 1818 roku Mary Shelley napisała swoja najsłynniejszą powieść: "Frankenstein, albo współczesny Prometeusz". Androidy cieszyły się największą popularnością pośród wynalazków, którymi zajmowali się naukowcy tamtej epoki, pragnący wcielić się w rolę demiurga.
W 1738 roku Jacques de Vaucanson zaprojektował i skonstruował mechaniczną kaczkę, która rzekomo  mogła chodzić, jeść, trawić i wydalać. Kaczka nie przetrwała, ale rysunek projektowy owszem, niestety nie wiadomo czy mechanizm naprawdę działał. W każdym razie, Vaucanson był bardzo zdolnym człowiekiem i konstruował inny ważny i całkowicie sprawny wynalazek - pierwsze w historii zupełnie automatyczne krosno do produkcji tkanin gładkich, przystosowane później do produkcji tkanin o prostych wzorach (przyczynił się więc do obniżenia cen tkanin, a co za tym idzie - rozwoju mody).

W 1727 roku Pojawia się nowe słowo - "android". Powstało dzięki działalności niemieckiego filozofa i alchemika - Albertusa Magnusa, który pracował nad stworzeniem sztucznej, mechanicznej istoty.(Cytat z  http://www.asimo.pl/historia/robotyka_kalendarium_1969.php)
Jednak za pierwszego w historii androida uważa się lalkę z 1525 roku, grającą  na lutni. Jej autor - Hans Bullmann, stworzył kilka androidów, z których przetrwał tylko ten jeden.
Najbardziej popularne były androidy rysujące, grające i piszące. Do najbardziej znanych należą lalki skonstruowane przez szwajcarskich zegarmistrzów francuskiego pochodzenia: Pierra Jaquet-Droza i jego syna Henri-Louis Jaquet-Droza (wynalazców pierwszych nowoczesnych zegarków na rękę) z 1770 r.  Są to androidy stworzone dla europejskich rodzin królewskich z których każdy spełnia inną funkcję. Mogą rysować, grać i pisać.


 Do najpiękniejszych androidów należy lalka przedstawiająca Marię Antoninę grającą na cymbałach. Filmik o tej lalce zamieściłam na początku posta. Miniaturowa królowa grała, obracała głowę i ruszała oczami. Miała piękny strój ze wszystkimi detalami, ale moją uwagę najbardziej przykuwają jej przepięknie wyrzeźbione dłonie, nogi i stopy. Pozostałe informacje o tej lalce są w filmie, więc nie będę dublować treści.
 Poniżej dwa inne przykłady:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz