czwartek, 16 lutego 2012

Pastelowe lata 70'

O kolorystyce lat 70' pisałam już nie raz, bardzo ją lubię - te błękity i turkusy pasują do moich upodobań. Oczywiście ta moda wpłynęła na późniejsze lata i chociaż popularne kolory się zmieniały, pastele były wciąż stosowane. W tych tonacjach utrzymane były zarówno stroje kobiece jak i męskie. Dla pasjonatów i rekonstruktorów, jest to bardzo pożyteczna wiedza. Trudno znaleźć współcześnie wzorzystą tkaninę która w jakiś sposób udawałaby tkaniny XVIII - o wieczne. Dużo łatwiej natomiast z tkaninami gładkimi. Owszem, trzeba się bardzo nachodzić i postarać, żeby dobrać odpowiedni kolor, ale jest to możliwe. Poniżej kilka inspiracji z Williamsburg Collonial Museum - stroje męskie, z ostatnich trzech dekad.
 Elegancki habit a la francaise z lat 70' w wersji codziennej. Noszony w Anglii. Uszyty z jedwabnej błękitnej tkaniny z drobne paseczki.
 Lata 60' lub 70' - kamizela do szustokora z błękitnego jedwabiu w drobne paseczki i srebrne kropeczki, obszyta srebrnym galonem.
 Lata 60' lub 70' - Francja lub Anglia. Kamizela do szustokora we wzór nawiązujący do ornamentyki typu droguette, haftowana i broszowana jedwabiem i srebrem.
 Lata 70' Anglia kamizela do szustokora z turkusowo - błękitnego atłasu jedwabnego haftowana srebrem i jedwabiem.
 lata 70' Anglia lub Francja kamizela do szustokora z blado seledynowej jedwabnej tkaniny haftowana jedwabiem i srebrem. Jak widać na powierzchni kamiezel i kamizelek, pojawiają się często małe haftowane wzorki - kropeczki, kwiatuszki, maleńkie gałązki itd. Przy rekonstrukcji, można je oczywiście haftować, ale z powodzeniem zastąpią je również dobrej jakości cekiny.
lata 90' - kamizelka z malinowego jedwabiu w drobne paseczki - Anglia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz