niedziela, 15 stycznia 2012

KALEJDOSKOP KORONEK

Może ostatnie posty wskazują na to że mam chwilowy odjazd na punkcie kolorów, ale to czysty przypadek. Dlatego teraz chciałabym dalej prezentować zabytki muzeum National Trust, oczywiście te które wydają mi się najciekawsze.
Rokoko kojarzy się przede wszystkim z wzornictwem drugiej połowy i końca wieku, wijące się koronki i pastelowe pasy udekorowane różyczkami, są doskonale znane, z filmów kostiumowych, stylizowanych sesji modowych, obrazów i popularnych zabytków. Mało mówi się natomiast o wczesnym wzornictwie, które jest ciekawsze, gdyż widać w nim poszukiwania desenistów na drodze do stworzenia nowego stylu, co owocuje często dziwacznymi kompozycjami, które wyglądają odkrywczo nawet dziś. Doskonałym przykładem są chociażby tkaniny typ bizarre, które od jakieś czasu mnie fascynują, ale o tym kiedy indziej. Dzisiaj wrzucam kamizelę ze zbiorów National Trust, z lat 20' XVIII wieku (mają tam tylko jeden ubiór który jest przykładem takiego wzornictwa, gdyż zabytki z tak wczesnego okresu są rzadkie).
Kamizela jest z lat 20', wtedy skomplikowane ornamenty koronkowe o dużych raportach były najpopularniejsze (jeszcze w pierwszej połowie lat 30') Charakterystyczne jest dążenie do zapełnienia wzorem jak największej powierzchni tła, a splątane koronkowe wstęgi, oraz rośliny przestylizowane tak, by przypominały koronkę igłową, sprawią wrażenie niemal kalejdoskopu po którym wędruje nasz rozbiegany wzrok. Ornament koronkowy pojawiał się już oczywiście wcześniej i będzie modny również później, ponieważ jest rozpoznawalny dla wzornictwa francuskiego, jednak będzie przybierał różne formy zależnie od zmieniających się trendów.
Zaprezentowana tu kamizela, ma typową dla swojego okresu długość, tzn. że sięga prawie do kolan. Zazwyczaj justaucorps, sięgał kolan, a kamizela była od niego niewiele krótsza (o około 5cm). Rzadkością jest jednak kamizela bez rękawów  tak wczesnym okresie. Być może były one usunięte później, gdy właściciel wciąż chciał ją nosić, le to tylko gdybanie i dość wątpliwa ewentualność, ponieważ nawet w latach 70' pojawiały się jeszcze kamizele na długi rękaw, prawdopodobnie w wersji zimowej. Można więc zakwalifikować tę konkretna do wąskiej grupy zachowanych przykładów z tego okresu be rękawów. Tym bardziej, że doskonały stan zachowania i brak wyżartych od potu plam pod pachami, sugeruje, że ubiór był bardzo rzadko używany. Bardzo ładne jest w tym wypadku zestawienie różowej podszewki (która troszkę wystaje na zdjęciu) z tkanina wierzchnią na której widnieją różowe akcenty.
Oprócz tego wrzucam poniżej kilka analogicznych wzorów ze zbiorów Victoria & Albert:
 Projekt angielskiej desenistki Anny Marii Gartwaite z 1730 roku. To, że ornament koronkowy był typowy dla Francji, nie znaczy, że manufaktury i projektanci innych krajów nie naśladowali popularnych trendów.
 Kolejny projekt Garthwaite z 1730 roku.
 Tkanina holenderska z lat 20'
tkanina angielska z lat 20' bardzo przypomina wzór n kamizeli z National Trust

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz