poniedziałek, 16 stycznia 2012

Najstarsze świeckie stroje

Średniowieczne ubiory świeckie, należą do jednych z najrzadszych zachowanych do dzisiejszych czasów; muzeum, które ma w swoich zbiorach, chociaż jeden taki eksponat, może się nim poszczycić, bo też tylko kilkadziesiąt takich zabytków mamy dziś do dyspozycji. Dosyć trudno znaleźć je również w sieci, funkcjonuje tylko kilka najbardziej znanych przykładów, inne zdarzają się natomiast na bardzo małych zdjęciach. Osobiście, nie spotkałam się też z jedną książką/albumem/katalogiem,  którym byłby zebrane wszystkie takie zabytki razem, co z racji ich niewielkiej ilości było bardzo zasadne. Ostatnio znalazłam jednak zupełnie przez przypadek czeską stronę na której jest wszystko zebrane. Poniżej kilka przykładów zdjęć które można tam znaleźć, a link znajdzie się w lewej w "polecanych blogach"
Dalej są oczywiście ubiory renesansowe, również bardzo rzadko spotykane, wszystko opisane i w kolejności chronologicznej
Kończy się na wczesnym baroku, a dalej jest jeszcze kilka strojów otomańskich. Ta strona jest na prawdę wyjątkowa i niezwykle wartościowa.

http://www.kostym.cz/Anglicky/I_01_01.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz